ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ

ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ...

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ

ΕΠΙΛΕΞΤΕ ΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ...

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ Ο ΚΟΥΚΟΥΖΕΛΗΣ
 
ΦόρουμΦόρουμ  ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ  Latest imagesLatest images  ΑναζήτησηΑναζήτηση  ΕγγραφήΕγγραφή  ΣύνδεσηΣύνδεση  
ΩΡΑ
SOCIAL WIDGET
Παρόμοια θέματα
Σύνδεση
Ψευδώνυμο μέλους:
Κωδικός:
Να γίνεται η σύνδεση αυτόματα σε κάθε μου επίσκεψη: 
:: Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου
ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ
Παρόντες χρήστες
11 χρήστες είναι συνδεδεμένοι αυτήν την στιγμή:: 0 μέλη, 0 μη ορατοί και 11 επισκέπτες

Κανένας

Περισσότεροι χρήστες υπό σύνδεση 52, στις 22nd Οκτώβριος 2023, 2:59 pm
Πρόσφατα Θέματα
» ΔΟΞΑΣΤΙΚΑ ΤΩΝ ΑΙΝΩΝ ΚΥΡΙΑΚΩΝ ΤΟΥ ΤΡΙΩΔΙΟΥ Ιμβρίων Ιεροψαλτών.
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitimeΣήμερα στις 10:33 am από ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ

» ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ Αινείτε Ήχος Πλ δ΄ Θεμιστοκλή Γεωργιάδη
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitimeΣήμερα στις 10:29 am από ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ

» ΤΗΝ ΓΑΡ ΣΗΝ ΜΗΤΡΑΝ..... Ήχος Δ΄ Τριανταφύλλου Γεωργιάδη
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitimeΣήμερα στις 10:24 am από ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ

» Γ΄ ΚΥΡΙΑΚΗ ΤΩΝ ΝΗΣΤΕΙΩΝ ( Ύμνοι εσπερινού - Όρθρου )
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitimeΣήμερα στις 10:14 am από ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ

» ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΟΠΡΟΣΚΥΝΗΣΕΩΣ Δόξα των αίνων Ήχος Πλ δ΄ Θεμιστοκλή Γεωργιάδη
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitimeΣήμερα στις 10:10 am από ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ

» ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ Αθήνα 1982 Αλέξανδρου Κεχαγιόπουλου
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitimeΣήμερα στις 9:44 am από ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ

» Ο ΚΑΤΑΝΥΚΤΙΚΟΣ ΕΣΠΕΡΙΝΟΣ Σταμπούλ 1968 Β.Κ.Νικολαίδη
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitimeΣήμερα στις 9:39 am από ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ

» ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΤΩΝ ΗΧΩΝ Κ.Πρίγγου αντιγραφή Α.Χ.Ευθυμιάδη
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitimeΣήμερα στις 9:30 am από ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ

» ΔΟΞΑΣΤΑΡΙΟΝ Τόμος Β΄ Θεσσαλονίκη 1995 Ε.Π.Γεωργιάδη
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitimeΣήμερα στις 9:19 am από ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ

Στατιστικά
Τα μέλη μας είναι συνολικά 4702
Το νέο μέλος στις συζητήσεις μας είναι ο/η Leo

Τα μέλη μας έχουν δημοσιεύσει συνολικά 3370 θέματα σε 3004 θέματα
ΤΥΠΙΚΟ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ
ΕΟΡΤΟΛΟΓΙΟ
facebook
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ ΚΟΥΚΟΥΖΕΛΗΣ

Δημιουργία εμβλήματος
Λέξεις Κλειδιά
Πανδέκτης πετρίδη Ήχος αξιον ταξις Δοξολογία μουσικος θεια ΘΕΩΡΙΑ ακολουθια χερουβικα Τσατσαρώνη Μουσικής ΒΙΒΛΙΑ Μεγάλη εβδομαδα Νικολαιδη Λειτουργία καταβασιες πασχαλίδη Όρθρος πρωγακη λειτουργικα Βυζαντινής κοινωνικά αγιου
ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
ΧΑΡΤΗΣ-ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Προβολή ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ σε χάρτη μεγαλύτερου μεγέθους

 

 ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΡΧΙΕΣ

Πήγαινε κάτω 
+3
ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ
admin
liakos
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
liakos




Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2010
Ηλικία : 62
Τόπος : Δράμα

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΡΧΙΕΣ   ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitime7th Απρίλιος 2010, 3:31 pm

Είμαι 40 χρόνια Ιεροψάλτης από παιδί ανέβηκα στο αναλόγιο και από μικρός ακόμα είχα αναλάβει ευθύνες στο αναλόγιο της ενορίας μου.
Η εμπειρία μου και οι γνώσεις μου σχετικά με την Βυζαντινή μουσική και το τυπικό είναι μεγάλη καθώς και τα χρόνια διακονίας μου σε μεγάλες ενορίες ως πρωτοψάλτης- σε μερικές δε εντελώς δωρεάν.Ποτέ δεν έχω κάνει παζάρια για αμοιβή και ότι κι αν μου έδιναν έλεγα ευχαριστώ.Όμως γνώρισα την στυγνή εκμετάλλευση από ανθρώπους που δεν υπηρετούν Χριστό παρά μόνον χρυσό, από ανθρώπους με πολύ χαμηλό επίπεδο τόσο πνευματικό όσο και γνωστικό.
Επαλήθευσαν πολλοί δυστυχώς το του λαού<<Οι του βίου ναυαγοί του υψίστου λειτουργοί. >>
Κάποιοι μπήκαν στην Εκκλησία για να αρπάξουν και όχι να προσφέρουν.Έτσι επαλήθευσαν και το ρηθέν υπό του Ιησού <<ο μη εισερχόμενος εις την αυλή των προβάτων εκ της πύλης κλέφτης και ληστής εισί>>
Τι αμοιβή των κόπων σου λοιπόν μπορείς να περιμένεις ιεροψάλτη από έναν τέτοιο προϊστάμενο;
Αλήθεια ποια προσόντα είχαν κάποιοι σύμφωνα με αυτά που αναφέρουν οι δυο μεγάλοι πατέρες Χρυσόστομος και Βασίλειος όταν βλέπουν την Ιεροσύνη ως δημόσιο-υπαλληλική και μόνον.Όταν είναι ανακόλουθοι στα λόγια και τις υποσχέσεις τους δεν υπολογίζουν καν την αλήθεια και τον αυτοσεβασμό τους τουλάχιστον , όταν μπήκαν φτωχοί και χρόνο ρεκόρ έγιναν πλούσιοι από το μαύρο χρήμα των τυχερών;
Δεν θέλω να χαρακτηριστώ απόλυτος ούτε άδικος στους ελάχιστους αγίους Λευίτες που εναπόμειναν τους πραγματικούς εργάτες τους αμπελώνος, όμως είναι εξαιρέσεις και ελάχιστοι.Μεγάλωσα κάτω από το ράσο σπούδασα για να γίνω κληρικός αλλά δεν μου αρκούσε η δική μου επιθυμία και έτσι από σεβασμό σ' αυτό και φόβο Θεού δεν άρπαξα την Ιεροσύνη για να λύσω τα οικονομικά μου προβλήματα.
Όμως επιθυμούσα πάντα διακαώς να διακονήσω από το αναλόγιο.Η ψαλτική όμως για να την κατέχεις καλά πρέπει να δώσεις αίμα δηλαδή χρόνο,κόπο,στερήσεις,χρήμα,υπομονή επιμονή,να υποφέρει μαζί σου και η οικογένειά σου, να αναλώσεις όλη σου την ζωή στην τέχνη των Αγγέλων και τους μουσικούς δρόμους που βάδισαν οι άγιοι της αγίας αυτής τέχνης που μόνο αυτή θα υπάρχει μετά την Δευτέρα παρουσία,αυτή που κάνει τον θείο λόγο ποιο προσιτό στο λαό.Αυτήν την τέχνη δυστυχώς οι περισσότεροι Προϊστάμενοι την έχουν γραμμένη στα παλαιότερα των υποδημάτων τους που λογικά έπρεπε
και οι ίδιοι να την κατέχουν ως ένα ακόμα βασικό προσόν για να ιερωθούν.
Πολλοί δε δεν γνωρίζουν στοιχειώδη ανάγνωση και τυπικό βαριούνται να ιερουργήσουν και εορτές μεγάλων αγίων και πάντα βιάζονται γιατί λεν ο κόσμος ποια δεν θέλει πολλά, αυτά τα περί μουσικής ανήκουν στο παρελθόν αυτά μου τα είπε μια μέρα υψηλόβαθμος στρατιωτικός ιερέας που δεν του αρκούσε η μεγάλη σύνταξή του και ζητούσε και πρόσθετη κάθε φορά αμοιβή για να εξυπηρετήσει έναν ναό φτωχό της περιοχής μας .
Όταν προϊστάμενος έχει σίγουρο το μηνιάτικο και τα τυχερά τι τον θέλει τον καλό τον ψάλτη; για να φέρει περισσότερο κόσμο στο ναό; για να του δημιουργούν προβλήματα;Θα πείτε δεν τον ενδιαφέρουν τα έσοδα από τον πολύ κόσμο;
Όχι υπάρχουν ποιο σοβαρές πηγές εσόδων από επιχειρηματίες που και αυτοί με δωρεές στους ναούς (και μάλιστα αν οι δωρεές δεν φορολογούνται κόβεται και μεγαλύτερη απόδειξη) έχουν σπουδαίες φοροαπαλλαγές Πώς λοιπόν ένας ψάλτης στην επαρχία να περιμένει εκτίμηση της προσφοράς του όταν το μόνο που μετράει είναι οι εργολαβίες οι κτιριακές αλλαγές και οτιδήποτε άλλο πλην της τέχνης πόσον μάλλον της αμοιβής του Ιεροψάλτη.Για πολλούς ιερωμένους ο ψάλτης δεν πρέπει να ζητά, εγώ θα έλεγα κάτι ποιο προχωρημένο να μην του δίνεται καμιά αμοιβή αφού κερδίζει πνευματικά αλλά και πάλι ο λόγος του θεού λέει να μην φιμώνεις το βόδι που οργώνει και αλλού ,ο εργάτης του ναού από το να τρώει.
Αν λοιπόν οι αγαπητοί μας πατέρες δεχτούν να διακονούν αμισθί όπως έκανε ο σκηνοποιός Απόστολος Παύλος τότε και εμείς θα τους μιμηθούμε.
Και αλίμονο αν ο παπάς είναι και κομπλεξικός επειδή πριν ήταν ένας αποτυχημένος ψάλτης και πολλές φορές η ψαλτική του γύμνια φάνηκε δίπλα σε κάποιο μουσικό.
Η εκκλησία μέσα σε ιερό κανόνα καθόρισε την αμοιβή του ψάλτη έναντι του ιερέα να είναι η μισή της δικής του.Σήμερα έτσι και τολμήσεις να μιλήσεις έστω για κάποιο δικαίωμα αξιοπρέπειας γίνεσαι αποσυνάγωγος. Μην βρεθείς αντιμέτωπος με την νοοτροπία του προϊσταμένου<< εγώ κάνω κουμάντο αν δεν σου αρέσει εκεί είναι η πόρτα αλλά αν τολμήσεις να την περάσεις όπου αλλού θελήσεις να πας ακόμη και στον δεσπότη, έμπροσθεν σου θα πάει ένας φάκελος και θα σε τελειώσω>>.
Έχω πρόσφατα ζήσει σε ενορία που καθαρίστρια και νεωκόρος (δεν να θέλω να υποτιμήσω το έργο τους)(αφού ο προϊστάμενος έδιωξε τους προηγούμενος έβαλε στενούς του συγγενείς) να παίρνουν περισσότερα από τον μουσικό Ιεροψάλτη γιατί ήταν συγγενείς του παπά,να διώχνει συνεχώς ιεροψάλτες και τα χρήματα που δίνονταν από τους ενορίτες σκανδαλωδώς να πηγαίνουν στους συγγενείς του παπά αφού είχαν και άλλου είδους δοσοληψίες και το ποιο εξωφρενικό ο νεωκόρος να είναι και αντιπρόεδρος της Εκκλησιαστικής επιτροπής.¨Ολοι τους έπαιρναν τυχερά βέβαια γνωστό ποιος το φιλέτο και ο ψάλτης επί τρία χρόνια τίποτα.
Δεν υπερβάλω και για το γεγονός το έχω δει και το βλέπω ψάλτες να τρέχουν τα σάλια τους για 5 εύρο γιαγιάδες ψαλτίνες και μέχρι και λαϊκές τραγουδίστριες να κάνουν τον Πρωτοψάλτη σε μεγάλους ναούς της επαρχίας μας καπηλευόμενοι την ιδιότητα του Ιεροψάλτη χωρίς γνώσεις αλλά για την δόξα και μια θέση με το μέσον και άλλου είδους οφέλη.
Έχω δει όμως και ψάλτες που βάζουν και από την τσέπη τους χρήματα για να εξυπηρετήσουν μικρές και φτωχές ενορίες όταν κάποιοι άλλοι αναξίως και λόγω συγγένειας λόγω κλίκας και επιροής,λόγω ισχυρών πλατών καπηλεύονται την θέση του ιεροψάλτη σε μεγάλες και πλούσιες ενορίες αυτοί οι αδαείς που ούτε ήχο διακρίνουν, απομονώνουν καθένα που εν δυνάμει θα ξεσκεπάσει την γύμνια τους και σε συνεργασία με τον παπά απομονώνουν καθένα γι αυτούς θεωρούμενο απειλή και παρείσακτο στα κιτάπια τους.
Και δεν το λέω εγώ αλλά ο άγιος Συμεών ο νέος ο Θεολόγος ότι οι Ιερείς του έβδομου αιώνος θα κάνουν καταχρήσεις στων εκκλησιών τα έσοδα για συγγενείς και φίλους, θα νοιάζονται μόνο για τα σπίτια τους και θα αφήσουν ορφανές τις ενορίες τους .(αν κάποιος θέλει αυτό που γράφω μπορώ να του το στείλω).
Σε κάποιους ιερείς το τυπικό είναι ψιλά γράμματα αυτοί όπως λεν κάνουν κουμάντο αυτοί ανεβάζουν αυτοί κατεβάζουν έχουν απόλυτη εξουσία και δυστυχώς φτάνουν σε κατάχρηση εξουσίας αφού γίνοντα ανεξέλεκτοι,εκδικητικοί,προσβλητικοί δημοσίως, οπότε κριτήρια τους για πρόσληψη ιεροψάλτη δεν είναι οι ικανότητες ούτε αυτά που προβλέπουν οι ιεροί κανόνες αλλά το πόσο δουλοπρεπής είσαι, πόσο κόλακας ,πόσο πειθήνιο ανδρείκελο.
Πολλές Εκκλησιαστικές επιτροπές συγκροτούνται από λαϊκούς που δεν είχαν ποτέ σχέση με εκκλησία μπήκαν για λόγους συζητήσιμους, τυχοδιώκτες, δρουν παράτυπα των εντολών που τους δίνονται άνωθεν είναι νευρωτικά προσκολλημένοι σε εισπρακτικά και μόνο καθήκοντα απευθείας,έχουν μετατρέψει τον νάρθηκα σε μαγαζάκι τύπου περιπτέρου και εν ώρα θείας λειτουργίας όλοι μαζί εκεί μέσα φωνασκούν καπνίζουν κουτσομπολεύουν ανενόχλητα και τους ανέχονται γιατί εισπράττουν και τα τυχερά για τον παπά με γνωστή κομμένη ταρίφα μην γίνει κανένα μπέρδεμα.
Οπότε ως εισπράκτορες τυγχάνουν του σεβασμού του ιερέα ενώ ο κακομοίρης ο ψάλτης είναι ο ζήτουλας του ελέους της εισπρακτικής επιτροπής η οποία αυξάνει συνεχώς τις απαιτήσεις της, δεν υπογράφει συμφωνητικό πρόσληψης και αν του κάνει συμφωνητικό είναι προς κοροϊδία αφού άλλα συμφωνούν και στην πορεία του λεν κοίτα ο κόσμος απαιτεί, μόνο που όταν απαιτεί ο ψάλτης ο κόσμος του λεν δεν δίνει.
Ποτέ στα χωριά που πληρώνουν οι οικογένειες τον ψάλτη δεν δίνουν λογαριασμό όμως, σε κανέναν, τι μάζεψαν, σε απόλυτη μυστικότητα με τον πρόεδρο της επιτροπής.
Το έργο του ψάλτη το βλέπουν σαν πάρεργο και τον ψάλτη ως τρωκτικό προβάλλοντας στο πρόσωπό του δικά τους χαρίσματα. Όλοι ανεξέλεγκτοι δρουν σαν αφεντικά και ο κακομοίρης ο ψάλτης κατήντησε το υποζύγιό τους.Τουλάχιστον δεν το αμείβουν τον κλέβουν; Τι ζητά ένας ψάλτης ευσυνείδητος; μια εκτίμηση της προσφοράς του και αυτό δεν του το προσφέρουν γιατί τους ελέγχει η ανιδιοτέλειά του τον θεωρούν βλάκα άρρωστο με την ψαλτικά και ότι θα φτάσει ακόμη και να τους παρακαλάει να τον αφήσουν να είναι στο αναλόγιο ή θα φοβηθεί να τα βάλει με την ανηλεή συκοφαντική διαπόμπευσή του.Τα σύγχρονα μαρτύρια σήμερα γίνονται με την συκοφαντική διαπόμπευση και μάλιστα όπως λέει και ο γέροντας Παϊσιος οι σύγχρονες διώξεις τα σύγχρονα μαρτύρια δεν θα έχουν ούτε την αναγνώριση της Εκκλησίας.
Για όλα όσα κάνουν έχουν και βρίσκουν, μόνο για τον ψάλτη δεν έχουν.Η Τελευταία μόδα; μερικοί επίτροποι αφού μάθουν μερικά ψευτοψαλτικά τους βλέπεις ξαφνικά και σε θέση ιεροψάλτη μην χαθούν από το χώρο που τους ανέπαυσε τα κρυφά πάθη…
Μπορεί να με χαρακτηρίσετε σκληρό απόλυτο και οτιδήποτε άλλο όμως ότι έγραψα είναι εμπειρίες ζωής και λίγα είναι.
Θέλω να διαβεβαιώσω τους αναγνώστες μου ότι πρόθεσή μου δεν είναι να θίξω ούτε το τιμημένο και αιματοβαμμένο ράσο ούτε το Μέγα υπούργημα της Ιεροσύνης του Χριστού,άλλωστε μεγάλωσα κάτω από το ράσο αφού κατάγομαι από γενιά πολλών Ιερέων,ούτε συναδέλφους Ιεροψάλτες που πέθαναν στην ψάθα όταν κάποιοι κάνουν ιεροψαλτικές μπίζνες σήμερα.Αν κανένας νομίζει ότι τον θίγω ή τον αδικώ ζητώ ταπεινά συγνώμη και του βάζω μετάνοια και δέχομαι την συμβουλή του.Τα έγραψα χωρίς φόβο και πάθος με την ιδέα ότι η αλήθεια πρέπει να λέγεται όσο σκληρή κι αν είναι με οποιοδήποτε τίμημα.
Όσοι δε ατιμάζουν τους φιλότιμους και εργατικούς εργάτες της τέχνης του Αγίου Ιωάννου του Δαμασκηνού θα έχουν να κάνουν με τον άγιο.
Τέλος θέλω να εκφράσω την ευγνωμοσύνη μου για το βήμα που μου δίνει η σελίδα σας ελπίζω να μην έκανα κατάχρηση της καλοσύνης σας, μια και σας είμαι υπόχρεος και με βοηθήσατε στο έργο μου.
Το έργο του καλού ψάλτη δεν αμείβεται με τίποτα υλικό.Ο καλός ψάλτης δεν ψέλνει για τον εαυτό του αυτό όμως δεν σημαίνει ότι κάθε άσχετος μπορεί να τον τσαλακώνει και να τον ποδοπατεί γιατί κάνει σωστά αυτό για το οποίο τον διάλεξε ο Θεός .
Ο ιερέας που αδικεί τον ψάλτη του λένε οι ιεροί κανόνες είναι φονιάς.Και ο Χριστός μας έδωσε το μέτρο του καλού ποιμένα που θυσιάζεται για τα πρόβατα ενώ για τους μισθωτούς είπε ότι δεν είναι ποιμένες.
Τον καλό τον ψάλτη τον ενδιαφέρει πάνω από όλα να καλλιεργήσει το τάλαντο που του δόθηκε και θα του ζητηθεί λογαριασμός τι έκανε με αυτό,όπως και σεις θα λάβετε μισθό που βοηθάτε εμάς να καλλιεργήσουμε την πατροπαράδοτη τέχνη.
Σας ευχαριστώ πολύ για την καλοσύνη σας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
admin
Admin
Admin
admin


Αριθμός μηνυμάτων : 354
Ημερομηνία εγγραφής : 03/02/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσσαλονίκη

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΠΑΝΤΗΣΗ   ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitime7th Απρίλιος 2010, 8:29 pm

ΤΑ ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΝΤΑ, ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΙΣΧΥΟΥΝ. ΩΣΤΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΑΚΡΟΘΥΜΟΥΜΕ, ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΚΑΝΔΑΛΙΖΟΜΑΣΤΕ, ΟΤΑΝ ΣΚΑΝΔΑΛΙΖΟΜΑΣΤΕ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ (ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ) ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΕΝΟΡΙΑ. ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ ΤΟΥΣ, ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΡΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΟΠΙΚΟΣ ΔΕΣΠΟΤΗΣ. ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΣΚΑΝΔΑΛΙΖΟΥΝ ΤΟΥΣ ΨΑΛΤΕΣ, Ο ΨΑΛΤΗΣ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΦΕΡΘΕΙ ΑΝΩΤΕΡΑ ΟΠΩΣ ΑΡΜΟΖΕΙ ΣΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΛΟΓΙΣΜΟ, ΟΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ. ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΠΡΟΟΔΟ ΚΑΙ ΜΟΥΣΙΚΗ ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ. ΑΣ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΜΑΣ ΕΝΟΧΛΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΑΣ ΨΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΕΝΟΡΙΕΣ ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΜΠΝΟΙΑ ΜΕΤΑΞΥ ΙΕΡΕΑ ΚΑΙ ΨΑΛΤΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΓΑΛΗΝΗ. Ο ΘΕΟΣ ΑΣ ΦΩΤΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΨΑΛΤΕΣ ΣΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΡΓΟ ΤΟΥΣ!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την admin στις 7th Φεβρουάριος 2011, 10:57 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://koukouzelis.forumotion.net
liakos




Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ημερομηνία εγγραφής : 20/02/2010
Ηλικία : 62
Τόπος : Δράμα

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Περί τών υπό τών ιερών Κανόνων οριζομένων δικαιωμάτων των Ιεροψαλτών.   ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitime28th Απρίλιος 2010, 3:19 am

Λόγος καί περί τών υπό τών ιερών Κανόνων οριζομένων δικαιωμάτων των Ιεροψαλτών.
Διάταξις υπάρχει είς τον 4ον Αποστολικόν Κανόνα. Δι' αυτής καθορίζεται ότι τά προσφερόμενα υπό των πιστών «δ ή λ ο ν» (είναι αυτονόητον) ώς ο Επίσκοπος και οί Πρεσβύτεροι επιμερίσουσι τοίς Διακόνοις και τοις λοιποίς Κληρικοίς». Η ρητή αύτη μνεία τού «επιμερισμού», τ.ε. τής διανομής είς πάντας τούς έν τώ Ναώ υπηρετούντας τών προσφορών τών πιστών (ούτως ειπείν, των «τυχηρών»), είναι άξιον προσοχής ότι ειδικεύεται έτι περισσότερον είς τας λεγομένας «Διαταγάς των Αποστόλων» βιβλ. Β' κεφ. 28), ένθα, προκειμένου περί τών ψαλτών, αφ' ενός μέν αναφέρονται ούτοι ώς δικαιούχοι επί λέξει: «ω σ α ύ τ ω ς κ α ι ψ α λ τ ω δ ό ς», αφ' ετέρου δέ καθορίζεται καί τό δί αυτούς αναλογούν ποσοστόν τής διανομής, τιθεμένης ώς αρχής ίνα οί έσω τού Βήματος Κληρικοί λαμβάνωσιν έκαστος διπλάσιον μερίδιον τών έξω τού Βήματος τοιούτων.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
admin
Admin
Admin
admin


Αριθμός μηνυμάτων : 354
Ημερομηνία εγγραφής : 03/02/2010
Ηλικία : 32
Τόπος : Θεσσαλονίκη

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΑΓΑΠΗΤΕ ΛΙΑΚΟ   ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitime28th Απρίλιος 2010, 12:36 pm

Όπως αντιλαμβάνομαι θέλετε να θίξετε το θέμα της αμοιβής των ιεροψαλτών. Έχει καθιερωθεί πλέον οι ενορίες να ζητούν από τον ψάλτη τα μέγιστα προσφέροντας κυριολεκτικά ψίχουλα. Η ατάκα που έχει επικρατήσει είναι ει δυνατόν ο ψάλτης να παίρνει ψίχουλα και ευχής έργο να μην πληρώνεται κιόλας. Φυσικά το όλο κλίμα ενισχύεται από αρκετές μητροπόλεις που παζαρεύουν μέχρι αηδίας επιδόματα και δώρα των ψαλτών. Και μάλιστα τις περισσότερες φορές αν τολμήσει ο ψάλτης να αντιδράσει και να ζητήσει αύξηση, δεν είναι διόλου απίθανο να δει και την πόρτα της εξόδου. Πάντα υπάρχει κάποιος μεγαλύτερος σε ηλικία ψάλτης που με τα μισά λεφτά (και λιγότερα) κάνει για την δουλειά καλλιφωνία και μουσικές γνώσεις δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο για το εκκλησιαστικό συμβούλιο όταν ‘τρέχουν έξοδα’ πρέπει να γίνουν οι απαραίτητες θυσίες εξάλλου λεφτά στην ενορία ο ψάλτης δεν δίνει και τα λεφτά είναι στις μεγάλες δωρεές επομένως το αν ο ψάλτης αναπαύει τους πιστούς και φέρνει και άλλους την ενορία είναι αδιάφορο καθώς το παγκάρι και ο δίσκος γεμίζουν ‘ψίχουλα’. Επομένως θα προτιμηθεί κάποιος οικονομικότερος και ο συνάδελφος θα διωχθεί ως ‘συνδικαλιστής’. Τώρα μιλώντας για τα τυχερά (γάμους, βαφτίσια κτλ) εδώ γίνετε το μεγάλο ‘πάρτι’ συνήθως επιλέγονται καλόβολοι ηλικιωμένοι ψάλτες που συμφωνούν με την ρήση ‘ότι σου δίνουν πάρτο καλό είναι και μη ρωτάς’.Ακόμα σε αρκετές περιπτώσεις τον ρόλο αυτόν τον ‘πασάρουν’ στον αριστερό ψάλτη μια και ο δεξιός είναι συνήθως πολυάσχολος. Έτσι ούτε λίγο ούτε πολύ το να ψάλει και στα άλλα μυστήρια είναι στα πλαίσια των καθηκόντων του και πληρώνεται για αυτό. Στον αριστερό-το παιδί για όλες τις δουλειές, κάποιες ενορίες δίνουν την σωστή αναλογία από τα τυχερά άλλες δε δίνουν ένα συμβολικό χαρτζιλίκι. Άλλες ενορίες λόγω περικοπών και κουτοπονηριάς θέλουν να δώσουν τα δώρα με δόσεις καλά διαβάσετε με δόσεις, σου λένε πάρε τώρα τα μισά και τα άλλα βλέπουμε…! Για να πούμε όμως όλη την αλήθεια υπάρχουν και πολλές ενορίες υπόδειγμα που συμπεριφέρονται στους ιεροψάλτες με σεβασμό, υπάρχει κλίμα επικοινωνίας, υπάρχει ηρεμία και μια ειρήνη στην εκκλησία, οι ψάλτες αμείβονται όπως πρέπει και δεν είναι τυχαίο πως σε αυτές τις ενορίες οι παπάδες είναι και πνευματικοί άνθρωποι-του θεού που εφαρμόζουν την αγία γραφή και τους κανόνες τις εκκλησίας και δεν μπήκαν στην εκκλησία ούτε για αναδειχθούν ούτε για να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι. Είναι πραγματικοί ιερουργοί του υψίστου….


Παναγιώτης


Έχει επεξεργασθεί από τον/την admin στις 7th Φεβρουάριος 2011, 11:00 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://koukouzelis.forumotion.net
ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ
Admin
Admin
ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ


Αριθμός μηνυμάτων : 3
Ημερομηνία εγγραφής : 29/04/2010
Ηλικία : 34
Τόπος : ΝΕΑ ΜΟΥΔΑΝΙΑ

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ   ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitime29th Απρίλιος 2010, 2:48 pm

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
nxavar




Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 27/09/2010

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΡΧΙΕΣ   ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitime18th Οκτώβριος 2010, 11:53 pm

Αγαπητέ liako, εγώ είμαι της άποψης ότι ο ιεροψάλτης πρέπει να πέρνει όσα του δίνουν, ακόμα και 100 ευρώ. Όχι πως δεν πρέπει να ζητάει περισσότερα αν παίνρει ποσά αυτού του ύψους απλά να μην το κάνει και ολόκληρο θέμα. Συν καιρό θα του δώσουν και τα περισσότερα. Κι αν δεν του δώσουν μπορεί να πάει, αν βρει, κάπου αλλού. Όχι όμως να μένει και άπραγος και να αφήνει τον κάθε ανίδεο να ανεβαίνει στο ψαλτήρι και να κάνει τον ψάλτη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ilias Nektarios




Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 24/02/2010

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΡΧΙΕΣ   ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitime8th Φεβρουάριος 2011, 9:45 pm

Ισως,η αμοιβη του ιεροψαλτη,θα πρεπει να καθοριζεται,αναλογα και την δυνατοτητα της καθε ενοριας.Δεν μπορει,κατα την αποψη μου παντα,να εχει λιγα εσοδα ο Ναος και ο ψαλτης να ζηταει, ο,τι θελει!... Wink
Ουτε παλι ο Ναος να εχει πολλα εσοδα, στον ψαλτη ο ιερεας να προφασιζεται δικαιολογιες, π.χ. εχουμε εξοδα,εχουμε το'να,τ'αλλο και να του δινει ψιχουλα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
andreasgon




Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 19/12/2010

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΡΧΙΕΣ   ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitime10th Φεβρουάριος 2011, 11:52 pm

Εγώ έπαιρνα 350, αλλά λόγω της κρίσης πριν από δυο μήνες μας κάλεσε το συμβούλιο και μας έκανε ένα "haircut", κατά 50 ευρώ έκαστος, σε μένα τον δεξιό, στον αριστερό και στην νεοκόρο.
Τα δώρα και τα τυχερά μας τα δίνουν κανονικά, και υπάρχει καλό κλίμα μεταξύ μας.
Είμαι σίγουρος πως αν περάσει η κρίση, θα επανέλθουμε στα κανονικά επίπεδα.
Όσο για το αν είναι λίγα ή πολλά, νομίζω αυτό έχει να κάνει με το πόσες υποχρεώσεις έχει ο ναός σε ακολουθίες, ευτυχώς δεν έχουμε πολλές.
Βέβαια δεν κάνουμε επάγγελμα, για να έχουμε κανονικό μισθό, αλλά διακόνημα, που δεν μας δεσμεύει από την εργασία μας, καθότι οι ακολουθίες γίνονται σε αργίες και Κυριακές.
Επίσης ο Λιάκος, έχει δίκιο σε αυτά που αναφέρει, δυστυχώς είναι η αλήθεια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Lakouzos




Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 24/04/2016
Ηλικία : 52

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΡΧΙΕΣ   ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ  ΕΠΑΡΧΙΕΣ Icon_minitime24th Απρίλιος 2016, 11:08 pm

Λυπάμαι για το θέμα αυτό, διότι το έχω βιώσει στο παρελθόν και δυστυχώς συνεχίζω να το βιώνω κατ' εξακολούθηση. Συγκεκριμένα, διανύω τον 7ο μήνα απλήρωτος. Στο διάστημα αυτό με τα χρήματα που εξοικονομούνται γίνονται διάφορα στον ναό. Χαίρομαι για αυτά. Δεν χαίρομαι όμως που τόσο εγώ, όσο και η σύζυγος είμαστε τυπικά άνεργοι, γεγονός που το γνωρίζει πολύ καλά ο ιερεύς. Εύχομαι ο Κύριός μας να τον φωτίσει και να μας δώσει τα δεδουλευμένα, διότι είναι αμαρτία να εκμεταλλεύεσαι τον εργάτη του Θεού! Έχω δει και έχω ακούσει πολλά και με σκυμένο το κεφάλι υπομένω, όχι σπάνια, γεμάτος με λογισμούς, χωρίς να σας δώσω περαιτέρω λεπτομέρειες. Να εύχεστε! Δυστυχώς και οι Επίσκοποι, φοβάμαι πως αν γίνουν μέτοχοι στο θέμα αυτό, θα υποστηρίξουν το "συνάδερφο", διότι ο ψάλτης είναι αναλώσιμο είδος. Τον θέλουμε πνευματικό, καλό, με ωραία φωνή και αν τον βαρεθούμε ή δούμε κάποιον καλύτερο, μπορούμε να δημιουργήσουμε τις καταστάσεις να τον αναγκάσουμε να φύγει από μόνος του, διότι δεν έχουμε το θάρρος να τον ξεχρεώσουμε και να του πούμε την αλήθεια. Αλλά ποια είναι η αλήθεια; Να έχεις την εξουσία ώστε να προσλαμβάνεις ή να απολύεις ανθρώπους με προσόντα, τα οποία δεν έχεις μονάχα με το αν σου γεμίζουν το μάτι ή όχι; Αλλά, οι ίδιοι στερούνται της αυτογνωσίας και απολαμβάνουν μία μονιμότητα δημοσιοϋπαλληλικού τύπου, με όλα τα αρνητικά που μπορεί να προκύψουν. Κλείνω ευχόμενος, να μην έρθουν στη δική μας θέση, είτε αυτοί, είτε τα τέκνα τους, διότι όπως έλεγε και ο Όσιος Παΐσιος, υπάρχουν και Πνευματικοί νόμοι! Καλή Ανάσταση!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΥ ΨΑΛΤΗ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΠΑΡΧΙΕΣ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Πατριαρχική Μουσική Κιβωτός - Ιερομονάχου Ιεροθέου
» ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ
» ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΟΤΗΤΑ

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΙΕΡΟΨΑΛΤΩΝ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗΣ :: ΓΕΝΙΚΑ ΠΕΡΙ ΨΑΛΤΙΚΗΣ :: ΓΕΝΙΚΑ ΠΕΡΙ ΨΑΛΤΙΚΗΣ-
Μετάβαση σε:  
Forumgreek.com | Μουσική | Classical | ©phpBB | Δωρεάν φόρουμ υποστήριξης | Επαφή | Αναφορά κατάχρησης | Πρόσφατες συζητήσεις